Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Potrebujete niečo nájsť?

Kategórie

V prípade záujmu o kúpu alebo skúšanie nosiča alebo šatky je potrebné sa objednať na presný termín, aby sme sa Vám vedeli čo najlepšie venovať. V prípade, že si nedohodnete termín, nemusí byť poradkyňa k dispozícií. Objednať sa môžete tu.

Námestie Slobody 2013, Zvolen
Po - Pi: 8:30 - 16:30
pexels-photo-4908518.jpg

Prečo by sme mali čítať deťom knihy?

"Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta“, Francois Mauriac, francúzsky autor.

Možno si teraz vybavíte scénu, keď vám mama, otec, či starí rodičia čítali pred spaním rozprávky. Namiesto sledovania televízie boli posledným zážitkom dňa príbehy Pipi Dlhej Pančuchy či Dobšinského rozprávky. A viete prečo to robili?

Čítanie nielenže rozvíja celú osobnosť dieťata, ale ovplyňvuje aj jeho vnímanie sveta, predstavivosť, kreativitu, emócie, názory, pamäťové schopnosti, pozornosť, buduje puto medzi ním a tým kto mu knihy číta. Vďaka knihám dieťa rozumie nielen slovám ako takým, ale aj fungovaniu sveta okolo neho.

Aj keď deti predškolského veku ešte čítať nevedia, ich vzťah ku knihám sa buduje oveľa skôr. Už bábätkám dávame do rúk prvé mini knižky - rôzne kontrastné, hmatové, zvukové, leporelá, ktorými u nich stimulujeme hmat, sluch, záujem o farby a otáčaním listov si trénujú motoriku.

 

Prečo by ste mali deťom čítať knihy?

  1. Podpora jazykového rozvoja: Zlepšuje slovnú zásobu - čítanie deťom umožňuje oboznámiť ich s novými slovami, frázami, ktoré by inak nepočuli v každodenných rozhovoroch. Rozširuje porozumenie reči deti sa učia lepšie porozumieť nielen slovám, ale aj rôznym kontextom, tónom a výrazom v jazyku. Zlepšuje výslovnosť - pravidelné počúvanie správnej výslovnosti slov počas čítania môže pomôcť deťom v rozvoji správnej artikulácie a rečových schopností.
  2. Rozvoj predstavivosti a kreativity: Stimuluje fantáziu - knihy, najmä tie, ktoré majú obrázky, umožňujú deťom predstaviť si nové svety, postavy a príbehy. To stimuluje ich predstavivosť a podporuje kreativitu. Inšpiruje k tvorivosti - po prečítaní príbehu môže dieťa vytvoriť vlastné príbehy, čo podporuje jeho tvorivý a kritický spôsob myslenia.
  3. Podpora emocionálneho a sociálneho rozvoja: Posilňuje empatiu - čítanie o rôznych postavách a ich emóciách pomáha deťom rozumieť pocitom iných a učí ich, ako sa vyrovnať so svojimi vlastnými pocitmi. Otvorenie dialógu o ťažkých témach - knihy môžu deťom pomôcť lepšie pochopiť zložité témy, ako je priateľstvo, rodina, rozvod, smútok alebo strach. Učí hodnoty - mnohé knihy obsahujú morálne ponaučenia o láskavosti, čestnosti, pomoci druhým a správaní sa v rôznych situáciách.
  4. Posilnenie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom: Zvýšená blízkosť - čítanie je skvelý spôsob ako tráviť čas s dieťaťom, budovať emocionálnu väzbu a posilniť dôveru. Dieťa sa cíti milované a podporované, keď vidí, že sa mu venujete. Rituál a pohodlie - pravidelné čítanie kníh pred spaním alebo počas dňa vytvára príjemný rituál, ktorý pomáha dieťaťu cítiť sa bezpečne a pohodlne.
  5. Podpora sústredenia a pozornosti: Zlepšuje schopnosť sústrediť sa - počas čítania deti musia venovať pozornosť deju, pamätať si postavy a udalosti, čo zlepšuje ich schopnosť sústrediť sa na úlohy a rozvíja koncentráciu. Rozvíja trpezlivosť - počas čítania sa deti učia čakať na ďalšie informácie a rozuzlenie príbehu, čo podporuje rozvoj trpezlivosti.
  6. Zlepšuje kognitívne a analytické schopnosti: Podporuje kritické myslenie - pri rozprávaní o deji, postavách a ich rozhodnutiach sa deti učia analyzovať, kriticky hodnotiť a klásť otázky. To im pomáha v rozvoji analytických schopností. Posilňuje schopnosť riešiť problémy - príbehy, v ktorých postavy čelia problémom a hľadajú riešenia, môžu deťom ukázať rôzne spôsoby riešenia problémov a rozhodovania.
  7. Vytváranie pozitívnych návykov pre celoživotné čítanie: Podporuje lásku k čítaniu - ak si dieťa zvykne na čítanie už od útleho veku, je väčšia pravdepodobnosť, že sa stane vášnivým čitateľom aj v dospelosti. Príprava na školu - rodičia, ktorí čítajú so svojimi deťmi, im poskytujú vynikajúcu prípravu na školu, pretože čítanie podporuje rozvoj základných školských zručností, ako je čítanie, písanie a porozumenie.
  8. Zlepšuje spánok: Pokojný rituál pred spaním - čítanie pred spaním pomáha deťom uvoľniť sa, upokojiť a pripraviť na spánok. Mnohé deti sa cítia bezpečnejšie a pohodlnejšie, keď si pred spaním prečítajú obľúbenú knihu.

 

Ktoré knihy sú vhodné pre rôzne vekové skupiny?

  • Pre bábätká a batoľatá - knihy s jednoduchými obrázkami, zvukmi a textami, ktoré obsahujú základné slová, ako sú farby, tvary, zvieratá.

  • Pre deti vo veku 3-6 rokov - príbehy s jednoduchým dejoma krátkymi vetami, ktoré rozvíjajú predstavivosť a schopnosť rozprávať príbehy (napr. klasické rozprávky alebo knihy o zvieratkách).

  • Pre deti vo veku 6-9 rokov - knihy s dlhšími príbehmi a komplexnejšími postavami, ktoré podporujú analytické myslenie a čítanie s porozumením.

  • Pre staršie deti - knihy, ktoré obsahujú morálne dilemmy, historické alebo kultúrne témy, ktoré rozvíjajú kritické myslenie a diskutovanie.

otecko-syncek-citanie-rozpravky.jpg

Vedeli ste, že...?

Oteckovia sú v čítaní majstri - oteckovia vraj vedia zážitok z príbehu sprostredkovať oveľa lepšie. Otcovia majú vo zvyku čítať akčnejšie, dramatickejšie, vnášať do čítania viac humoru a vysvetľovať deťom komplikovanejšie situácie. V porovnaní s mamičkami tiež nepoužívajú toľko maznavých či skomolených detských výrazov, preto dokážu lepšie rozvíjať slovnú zásobu svojich ratolestí.

 

Čítanie má dobrý vplyv nielen na deti, ale aj na rodičov, pretože to berú ako relax a dobrý prostriedok na odbúranie stresu. A kto by sa z času na čas nechcel aj vrátiť do detstva a prečítať si svoju obľúbenú detskú rozprávku?

Blogy & Rady

Cesarean-awareness-1024x682.jpg Cesarean-awareness-1024x682.jpg

Pôrod cisárskym rezom

17tt.png 17tt.png

17. tehotenský týždeň

16tt.png 16tt.png

16. tehotenský týždeň

15..png 15..png

15. tehotenský týždeň

14tt.png 14tt.png

14. týždeň tehotenstva